İlçe : KUMLUCA
İl : ANTALYA
Ülke : TÜRKİYE
Tel. Kodu : 242
Plaka : 07
Gezginler : Gökhan Önal
Serkan Konuralp
Tarih : TEMMUZ 2004
Yüzölçüm : 1253
Nüfus : 5000 civarı
CLUB
Kullanıcı :
Şifre :
Üye Ol | Şifremi Unuttum
    GEZİ YÖRELERİ - TANITIM  

 Adrasan Koyu

Fotoğraf: Serkan Konuralp
Tarih: 5 TEMMUZ 2004
ğer yorucu ve uzun mesailerle dolu iş hayatına, bu yetmiyormuş gibi şehrin patırtısına ve gürültüsüne artık dayanamıyor ve tatilinizde sessizlik ve saf doğa arıyorsanız Adrasan yeni adıyla Çavuşköyü sizin için biçilmiş kaftan. Sessizlik vedoğa derken denize de ayrı bir yer açmayı unutmayalım. Güneşin teninizi okşadığı, kuş sesleriyle bezenmiş bu kompozisyonda görebileceğiniz en fazla kalabalık; sabah denizinin tadını çıkaran bir kaç tatilciden ibaret. Tabi sabah yürüyüşünde birbirini selamlayan, gülen insanları da unutmamak lazım. Genelde İngiliz, Alman ve İtalyan turistlerin tercih ettiği yörede yerli turistlerin sayısı çokta fazla değil.


 Adrasan'da Gün Batımı

Fotoğraf: Serkan Konuralp
Tarih: 5 TEMMUZ 2004
ırtını çam ağaçlarıyla kaplı Bey dağlara vermiş, iki kilometrelik kumsalıyla yüzünü Akdeniz'in berrak sularına dönmüş ve neredeyse Türkiye’nin güneyindeki en uç noktası olan bu şirin belde Antalya’ nın Kumluca ilçesine bağlı. Şirinliğinin temel nedenide henüz tatil köylerinin, büyük otellerin burayı parsellememiş olmasından ileri geliyor desek yanlış olmaz. Portakal bahçelerini, nar bahçelerini, seraları bir arada barındırıyor hala. Antalya’yadan 90 km, Kemer’den ise sadece 45 km uzaklıkta ve Olimpos antik şehrinin hemen yanıbaşında olan yöre 1996 yılında belde olmuş.


 Adrasan'da Tekne Turu

Fotoğraf: Serkan Konuralp
Tarih: 5 TEMMUZ 2004
akinlikten hoşlananlar için iyi bir seçim olan Adrasan’ın berrak sularında denize girmek ve güneşlenmekten sıkılırsanız sizler için çevre koy ve adalara geziler düzenleyen birçok tekne turları var. Turlar genelde; Olympos, Çıralı, Sazak, Maden, Üç ada, Ceneviz ve Phaselis'e düzenleniyor. Ayrıca Amerikalı deniz bilimcisi George Bas'ın üzerinde çalıştığı 3300 yıl önce batmış Fenike batığının bulunduğu Gelidonya Burnu karşısındaki Deveci Adaları, 5 adalar, Akdeniz foklarının barınağı olan ve böbrek hastalarının taş ve kum düşürmesinde faydalı olduğu söylenen soğuk suyun çıktığı Sulu Ada, Finike Körfezi' nde Karaöz koyları gibi yerlere de tekne turu mevcut. Günübirlik olan bu turlar sabah 10’da Adrasan sahilinden başlıyor ve akşam 18:00 gibi yine Adrasan’da sonlanıyor. Mehmet Kaptan ve Halil Kaptan tekneleri tercih edilebilir.


emer, Olympos, Çıralı (yanartaş) civarına bir tatil planınız varsa Adrasan’a uğramayı ihmal etmeyin. Belki gelecek gezinizde ana durağınız burası olur.
© 2000-2006 Tatildeyim.com & Gökhan Önal. Tüm Hakları saklıdır.
En iyi görüntü için 1024x768 çözünürlüğünü ve Explorer 5+ veya Netscape 6+ tarayıcılarını kullanınız.

YÖRELER | DOĞAL ALANLAR ve MESİRE YERLERİ | CAMİİLER ve TÜRBELER | MANASTIR ve KİLİSELER | MÜZELER
SARAYLAR, KÖŞKLER VE KASIRLAR | DİĞER TARİHİ YAPILAR | GEZİ FOTOĞRAFLARI | KARTPOSTAL