İlçe : MERKEZ
İl : GÜMÜŞHANE
Ülke : TÜRKİYE
Tel. Kodu : 456
Plaka : 29
Gezginler : Bumin Ergenekon
Nurhan Ergenekon
Asena Ergenekon
Tarih : 26 HAZİRAN 2006
Yüzölçüm : 6748 km²
Nüfus : 187000 (2000 sayımı)
CLUB
Kullanıcı :
Şifre :
Üye Ol | Şifremi Unuttum
    GEZİ YÖRELERİ - TANITIM  

 Gümüşhane Dağları

Fotoğraf: Bumin Ergenekon
Tarih: 26 HAZİRAN 2006
ümüşhane kuzeyde Trabzon, doğuda Bayburt, güneyde Erzincan ve batıda da Giresun illeriyle çevrili. Son yıllarda nüfus kaybeden illerden sayılıyor. Gümüşhane Türkiye'nin en az gelişmiş illerinden biri. Sebeplerinden birkaçı; zor bir doğaya sahip olması, ulaşımın çetin olması ve doğal kaynakların azlığı şeklinde sayılabilir.

Gümüşhane, Karadeniz ile Doğu Anadolu arasında geçiş bölgesinde yeralmakta. Giresun kıyı şeridinden güneye, Gümüşhane'ye doğru nemli ve bol yağışlı hava yerini, nemsiz daha kuru ve güneşi bol bir iklime bırakıyor. Karadeniz'in nemli ve ılıman iklimi bir bakıma Harşit Vadisi boyunca içerlere doğru sokuluyor. Ancak Kürtün'den güneydoğuya değişim yavaş yavaş farkediliyor.


 Torul Barajı

Fotoğraf: Bumin Ergenekon
Tarih: 26 HAZİRAN 2006
u ilimiz, Harşit Çayı üzerinde kurulu Kürtün ve Torul Barajı'na sahip. Bu barajlarda elektrik enerjisi üretiliyor. Kürtün Barajı'ndan sonra inşası başlatılan Torul Barajı'nda inşaat devam etmekte. Ancak baraj bugünkü haliyle dahi yeterince su tutmuş durumda. Kürtün'den başlayarak nem ve doğa yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Ormanlar kayboluyor, bodur çalı, bitkiler ön plana çıkıyor.

Trabzon-Gümüşhane sapağına geldiğinizde Zigana'ya doğru devam ederseniz Cebeci Köyü mevkiinde (Torul ilçesi) Karaca Mağarası'nı mutlaka ziyaret edin. Dolomitik kireçtaşlarından oluşan karstik mağara daha önceleri yöre halkı tarafından bilinmesine rağmen, ilk kez Karaca Köyü'nden Jeoloji Mühendisi Şükrü Erüz'ün 1983-1990 yılları arasında yapmış olduğu çalışmalar ile turizme kazandırılmış. Mağaraya gruplar sırayla alınıyor, gerekirse bekletiliyorlar. İçerde fotoğraf çekmek yasak. Mağaranın uzunluğu 105 m, ortalama yüksekliği 18 m. Karstik oluşumlar 30,000 yıllık. Sarkıtlardaki 1 cm.lik uzama için 10-12 yıl gerekiyor. Nem oranı %75, oksijen oranı başlangıçta %25, ancak içerlerde % 30'a (atmosferde normal oran % 22) varıyor. Hava dolaşımı mevcut değil. Dünyanın motifi en zengin mağarası kabul ediliyor.


 Karaca Mağarası Girişi

Fotoğraf: Bumin Ergenekon
Tarih: 26 HAZİRAN 2006
orul üzerinden Trabzon'a devam ederseniz Zigana Geçidi'ne yönelmiş oluyorsunuz. Zigana tünelinden önce sıcak ve güneşli olan havanın, tünel bitiminde sisli bir havaya dönüşmesi büyük bir olasılık. Haftanın 5 günü, Zigana Geçidi'nin Trabzon tarafının sisli ve yağışlı olduğu biliniyor.

Burada Zigana Yayla Tatil Köyü var. (0462-5426262, www.ziganatatilkoyu.com) Bungalovlarda konaklayabilirsiniz. Bungalovlar 2 katlı her katında bir daire olarak tasarlanmış. Her dairesinde banyo, tuvalet ve sıcak su mevcut. Burası Trabzon'a 50 km, Giresun'a 40 km uzaklıkta.

Gümüşhane Dağları yüksek zirvelere sahip, dağlar derin vadilerle birbirinden ayrılmış. Yükseklerden izlendiklerinde görkemli bir manzara teşkil ediyorlar.


Kaynaklar:
  • T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İnternet Sitesi (www.kultur.gov.tr)
  • Gezi Türkiye Tatil Rehberi Kitabı, 1999
  • AnaBritannica-2004, cit: 10, s. 163.


© 2000-2006 Tatildeyim.com & Gökhan Önal. Tüm Hakları saklıdır.
En iyi görüntü için 1024x768 çözünürlüğünü ve Explorer 5+ veya Netscape 6+ tarayıcılarını kullanınız.

YÖRELER | DOĞAL ALANLAR ve MESİRE YERLERİ | CAMİİLER ve TÜRBELER | MANASTIR ve KİLİSELER | MÜZELER
SARAYLAR, KÖŞKLER VE KASIRLAR | DİĞER TARİHİ YAPILAR | GEZİ FOTOĞRAFLARI | KARTPOSTAL