İlçe : BEYKOZ
İl : İSTANBUL
Ülke : TÜRKİYE
Tel. Kodu : 212,216
Plaka : 34
Gezginler : Gökhan Önal
D.Gülçin Önal
Bumin Ergenekon
Tarih : 04 HAZİRAN 2006
Sıcaklık
(Bugün)
:
CLUB
Kullanıcı :
Şifre :
Üye Ol | Şifremi Unuttum
    GEZİ YÖRELERİ - TANITIM  

stanbul’a yaklaşık 40 km mesafedeki Riva, Anadolu Feneri ile Şile arasında yer alan bir belde. Bizans’tan günümüze kaldığı sanılan Riva’da 20. yüzyılın başlarında Rumlar oturmaktaydı. 1. Dünya Savaşından sonra boşaltılarak Karadenizli göçmenlerin yerleştiği bilinmekte. Riva diğer adıyla Çayağzı, kumsalın arasından denize dökülen deresi, yeşil ve ormanlık çevresi ile küçük ve kalabalık olmayan bir belde. Bazı villa ve siteler bulunsa da


 Riva Deresi ve Plajı

Fotoğraf: Bumin Ergenekon
Tarih: 04 HAZİRAN 2006

aşırı betonlaşma görülmüyor. İstanbul’dan ve civarından gelen aile ve gençlik gruplarının gözdesi geniş kumsal plajlara sahip. Kumsallardan ilki dereyi geçtikten hemen sonra yer alıyor. Bu plajda araçların park edilebilmesi için geniş park sahaları mevcut. Araca ve kişi başına 4 YTL alınıyor. Plajda duş ve kabinler var.


 Riva Kalesi

Fotoğraf: Gökhan Önal
Tarih: 11 HAZİRAN 2006
iva Kalesi’nin geçmişi bilinmiyor. Ancak boğaz yolu ile İstanbul’a gelecek saldırıları önlemek amacıyla yapıldığı aşikar. Şu anda bakımsız ve koruma altında değil. Herkes elini kolunu sallıyarak kaleye girip istediği gibi dolaşıyor. Yerler çöp ve şişe kırığı ile dolu. Kalenin ayakta kalan birkaç burcunun arasından solda ve uzakta boğazın Avrupa ucu, Riva Deresi ve geniş kumsal alan rahat bir şekilde görülebiliyor. Kalenin hemen girişinde dikkat çeken iki mahzen var.


ebze'nin Tepecik Köyü'nden başlayan yolculuğunu Riva’da tamamlayan 71 km.'lik Riva Deresi tehdit altında. Son zamanlarda basında da yeraldığına göre, arıtılmadan dereye ulaşan atıklar kirliliği hızlandırmış durumda. Oksijen azlığından balıkların öldüğü iddia edilmekte. Dere kıyısına gidildiğinde burayı kullanan tekne sahiplerinin dahi dağınık ve kirli bir ortam yarattıkları hemen göze çarpıyor. Kıyısında 700 yıllık köylere ev sahipliği yapan derenin, 25 yıl öncesine kadar suyu içilen, yüzülen ve balık tutulan bir dere olduğu, içinde ıstakozlar, turna, yayın, sazan, aynalı sazan, İsrail sazanı, kaya balığı ve süs balığı 'tabak'ın yaşadığı bildirilmekte.Dere kıyısında balıkçı lokantası mevcut. Kıyısında veya teknevari terasında oturup yiyebilirsiniz. Fikir vermesi açısından balık ekmek 5 YTL. Ayrıca, dere boyunca denizden içeriye doğru birçok piknik alanı mevcut.


Kaynaklar:
  • Radikal Gazetesi İnternet Sitesi (www.radikal.com.tr)
  • Gezi Türkiye Tatil Rehberi Kitabı, 1999


© 2000-2006 Tatildeyim.com & Gökhan Önal. Tüm Hakları saklıdır.
En iyi görüntü için 1024x768 çözünürlüğünü ve Explorer 5+ veya Netscape 6+ tarayıcılarını kullanınız.

YÖRELER | DOĞAL ALANLAR ve MESİRE YERLERİ | CAMİİLER ve TÜRBELER | MANASTIR ve KİLİSELER | MÜZELER
SARAYLAR, KÖŞKLER VE KASIRLAR | DİĞER TARİHİ YAPILAR | GEZİ FOTOĞRAFLARI | KARTPOSTAL