İlçe : BAYRAMİÇ
İl : ÇANAKKALE
Ülke : TÜRKİYE
Tel. Kodu : 286
Plaka : 17
Gezginler : Bumin Ergenekon
Tarih : 02 EYLÜL 2005
Sıcaklık
(Bugün)
:
CLUB
Kullanıcı :
Şifre :
Üye Ol | Şifremi Unuttum
    GEZİ YÖRELERİ - TANITIM  

 Ayazma Genel Görünüm

Fotoğraf: Bumin Ergenekon
Tarih: 02 EYLÜL 2005
az dağının 21,300 hektarlık bölümü 1994’te “Kaz Dağı Milli Parkı” olarak ayrılmış. Çanakkale Bayramiç ilçesine bağlı Evciler Bucak merkezi yakınlarındaki 5 hektarlık alanda 1986’da kurulmuş olan Ayazma orman içi dinlenme yeri var.

Ayazma’ya, Ezine’den yola çıkarak, virajlı ama yeterince iyi bir asfalttan gidiliyor. Bayramiç ilçesi ve Evciler Köyü (Skepsis)’nden geçiyorsunuz. Bayramiç, Ezine’den 24 km. uzaklıkta. Bayramiç’ten 29 km. sonra da Ayazma’ya ulaşıyorsunuz. Bayramiç sonrasında yol elma, kiraz, mürdüm eriği bahçeleri ve üzüm bağları arasından geçiyor. Bu bahçeler boyunca durup göz hakkınız sayılabilecek kadar meyve toplayabilirsiniz. Hatta daha ciddi boyutta tedarik için bahçe sahibi yerel halkla güzel bir sohbete girip, dallarından meyvelerinizi koparıp, uygun fiyatlara meyve satın alabilirsiniz. Onlar yine de sizden para almamakta ısrar edebilirler. Üzüm bağlarında büyük hacimlerde üzüm üretimi yapılıyor. Üzümleri çok sulu ve ince derili. Muhtemelen şarap için kullanılıyorlar.


 Bayramiç Baraj Gölü

Fotoğraf: Bumin Ergenekon
Tarih: 02 EYLÜL 2005
ayramiç baraj gölü, Bayramiç’le Evciler Köyü arasında. Kıyısında uzunca bir süre seyahat edebiliyorsunuz. Baraj gölü az-çok uzunlamasına bir yapıya sahip, değişken koy ve tepelerle çevrili. Bu tepeler yeterince ağaç ve yeşil alan barındırıyor.

Ayazma orman içi dinlenme alanına ücret verip giriliyor. Binek araçlar için 4 YTL ödeme yapılmalı. Park içi yüksek ağaçlarla dolu. Tam ortasından buz gibi kaynak suyu akmakta. Bu kaynak dik kayalardan, dar boğazlar yaparak akıyor ve bulunduğu bölgeyi doğal olarak soğutuyor. Yazın dahi gölgede kalan ve bir klima soğukluğu yayan bu kaynak yakınında hırka giymek zorunda kalabilirsiniz. Kaynağın civarındaki masalarda dileyen piknik yapabilir. Yine bu yerde tarihin ilk Güzellik Yarışmasının yapıldığına inanılıyor. Bunu temsilen park içinde bir sahne yapılmış ve her yıl burada Sarıkız Şenliği düzenlenmekte. Bu güzellik yarışmasına ilişkin bir tabelada bu güzellik yarışması şöyle anlatılmış:


 Ayazma Genel Görünüm

Fotoğraf: Bumin Ergenekon
Tarih: 02 EYLÜL 2005

“ Kral Priamos’un bir kuşkuyla dağda ölüme terk ettiği oğlu Paris bir ana ayı taradından emzilerek kurtarılır. Büyüyüp yaman ve güzel bir delikanlı olur. Birgün güzeller güzeli tanrıca Hera, Athena ve Aphrotide arasında kimin en güzel olduğu konusunda kavga çıkar. Kavgayı çözümlemek üzere Zeus Paris’i görevlendirir. Paris birbirinden güzel üç kadın arasında seçimi nasıl yapıp, elmayı kime vereceğini düşünürken belkide dünyanın ilk rüşvetlerinden biri devreye girer. Hera; Asya ve Avrupa krallığını, Athena; savaşta dünyanın en büyük yiğidi olmayı ve insanüstü aklı vadederler. Aphtodite ise; benden sana en güzel kadın sevgisi der.

Paris krallığı ve kahramanlığı bir kenara itip servgiyi seçer ve Aphtodite uzatır elmayı. Böylece dünyanın ilk güzellik kraliçesi seçimi sonuçlanır. “
© 2000-2006 Tatildeyim.com & Gökhan Önal. Tüm Hakları saklıdır.
En iyi görüntü için 1024x768 çözünürlüğünü ve Explorer 5+ veya Netscape 6+ tarayıcılarını kullanınız.

YÖRELER | DOĞAL ALANLAR ve MESİRE YERLERİ | CAMİİLER ve TÜRBELER | MANASTIR ve KİLİSELER | MÜZELER
SARAYLAR, KÖŞKLER VE KASIRLAR | DİĞER TARİHİ YAPILAR | GEZİ FOTOĞRAFLARI | KARTPOSTAL