CLUB
Kullanıcı :
Şifre :
Üye Ol | Şifremi Unuttum

    DİĞER TARİHİ YAPILAR  
TOPHANE ÇEŞMESİ
TOPHANE MEYDANI, BEYOĞLU, İSTANBUL, TÜRKİYE 18 AĞUSTOS 2002

 Tophane Çeşmesi Deniz Tarafı

Fotoğraf: Gökhan Önal
Tarih: 18 AĞUSTOS 2002
stanbul surlarının dışında kalan çeşmelerden biri olan Tophane Çeşmesi I.Mahmud tarafından, Ahmet Ağa' ya 1732' de yaptırılmıştır. Türk rokokosu tarzında inşa edilmiştir.

Kıyının doldurulması ile denizden içeride kalan çeşme, eskiden Tophane İskelesinin bulunduğu meydanda yer almaktaydı.

 Tophane Çeşmesi Saçak Motifleri

Fotoğraf: Gökhan Önal
Tarih: 18 AĞUSTOS 2002
eşme yapımından yaklaşıklık bir asır sonra yanmıştır. Yangın sırasında yok olan kubbeli çatısı 1957' de gravürlerinden yararlanılarak yeniden yapılmıştır.

Çeşitli zamanlarda yapılan temizleme çalışmalarının ardından, şu an kirlenmiş ve bakımsız bir durumda. Çeşme ve bulunduğu küçük park sokak çocukları ve tinerciler tarafından mesken tutulmuş. Çeşmelerin dördü de restorasyondan kısa bir süre sonra harap olmuş. Çeşme kenar mermerkeri de kırılmış durumda.

eri için kısa bir tarif: Tophane' de bulunan Kılıç Ali Paşa Cami ile Nusretiye Camii' sinin arasındaki meydanda. Başka bir tarifte, Amerikan Pazarının (şu sıralar nargile içilen kafeleriyle ünlü, bir zamanların yabancı ülkelerden gelen ürünlerin satıldığı pazar) hemen önünde.

Buraya kadar gelmişken; Aya Andrea Rus Kilisesi, Aya Nikola Kilisesi, Türk Ortodoks Patrikhanesi, II.Sultan Beyazıt (Beyazıd-i Cedid) Camii, Galata Aya Yani Kilisesi, Surp Krikor Lusaroviç Kilisesi, Tophane-i Amire Binası, Tophane Kasrı, Karabaş Camii, Nusretiye Camii ve Kılıç Ali Paşa Külliyesi'ni gördemen gitmeyin derim. Gözünüz korkmasın, hepsi 700-800 m.lik bir alan içerisinde.

Tophane Çeşmesi  (Fotoğraf: Gökhan Önal, 18 AĞUSTOS 2002) Tophane Çeşmesi Mermer İşlemeleri (Fotoğraf: Gökhan Önal, 18 AĞUSTOS 2002) Tophane Çeşmesi Saçak Motifleri (Fotoğraf: Gökhan Önal, 18 AĞUSTOS 2002)

 Tophane Gezi Krokisi (Ölçeksiz)

Gezginler:
  • Gökhan Önal


© 2000-2006 Tatildeyim.com & Gökhan Önal. Tüm Hakları saklıdır.
En iyi görüntü için 1024x768 çözünürlüğünü ve Explorer 5+ veya Netscape 6+ tarayıcılarını kullanınız.

YÖRELER | DOĞAL ALANLAR ve MESİRE YERLERİ | CAMİİLER ve TÜRBELER | MANASTIR ve KİLİSELER | MÜZELER
SARAYLAR, KÖŞKLER VE KASIRLAR | DİĞER TARİHİ YAPILAR | GEZİ FOTOĞRAFLARI | KARTPOSTAL