CLUB
Kullanıcı :
Şifre :
Üye Ol | Şifremi Unuttum

    CAMİİLER  
RÜSTEM PAŞA KÜLLİYESİ
Mimar Sinan Cd., MERKEZ, TEKİRDAĞ, TÜRKİYE 24 TEMMUZ 2002

 Rüstem Paşa Külliyesi

Fotoğraf: Gökhan Önal
Tarih: 24 TEMMUZ 2002
554 yılında Sadrazam Damat Rüstem Paşa (1500-1561) tarafından Kanuni Sultan Süleyman devrinde Mimar Sinan'ın yaptırılmıştır. Tekirdağ'daki en güzel eserdir. Camii yaptıran Rüstem Paşa'nın türbesi İstanbul'da Şehzade camii bahçesindedir.

Rüstem Paşa Külliyesi Eski Görünümü]Külliye; camii, medrese, kütüphane, hamam, bedesten ve fırından oluşmaktadır. Medrese, kütüphane, hamam ve fırın zamana yenik düşmüştür. Yapı, Abdülmecid döneminde onarım görmüştür.


 Rüstempaşa Camii

Fotoğraf: Gökhan Önal
Tarih: 24 TEMMUZ 2002
RÜSTEM PAŞA CAMİİ

Camiinin yapım tarihi 1553' tür. Mimar Sinan tarafından kesme küfeki taşından yapılmıştır.

Rüstempaşa Camii Şadırvanı  [Fotoğraf: Gökhan Önal, 24 TEMMUZ 2002]Kare planlı ve tek kubbelidir. Kubbe tromplarla oturtulmuştur. Tek şerefeli minaresi caminin sağındadır. 16 köşeli çokgen olan tek şerefeli minare; 2.14 metre çapında ve hilaline kadar 34 metre yüksekliğinde ve 83 basamaklıdır.

Minarenin önünde iki son cemaat yeri vardır. Dış son cemaat yeri ahşaptır ve üzeri kurşunla kaplıdır. Portal nişi dikdörtgen bir çerçeve içine alınmıştır. Sağında ve solunda mukarnaslı birer mihrabiye vardır.

Giriş kapısı ceviz ağacı üzerine fildişi kakmalıdır. Kapı ve pencere kanatları geometrik motiflerle bezenmiştir. Bahçedeki yuvarlak 5 sütunlu mermer şadırvan Abdülmecit zamanında yapılmıştır. Camiinin etrafındaki kesme taştan örülmüş duvarlar orjinalinde olmayıp, sonradan eklenmiştir.

 Rüstempaşa Camii Bedesteni

Fotoğraf: Gökhan Önal
Tarih: 26 TEMMUZ 2002
RÜSTEM PAŞA BEDESTENİ

Camiinin Batısında bulunan 6 kubbeli bedesten sağlam olup, 1965 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edilmiştir. Bedesten günümüzde de çarşı kimliğini devam ettirmektedir.

Caminin Marmara Denizi'ne bakan cephesinde Tekirdağ Valiliğince bedesten hüvviyetinde yeni çarşı inşa ettirilmiştir. Rüstem Paşa Çarşısı olarak bilinmektedir.

 Rüstem Paşa Hamamı

Fotoğraf: Gökhan Önal
Tarih: 24 TEMMUZ 2002
RÜSTEM PAŞA HAMAMI

Orjinal hamam yıllara yenik düşmüştür. Yerine yapılan yeni hamamın 2001 yılında kaba inşaatı bitmiş fakat bir türlü inşaat günümüzde de tamamlanıp, faaliyete geçerilememiştir.

Hamamın yeniden inşaatının planlanmış olması takdire değer bir davranış olmasına karşın halen bitmemiş olması da üzücüdür.

 Tekirdağ Gezi Krokisi

Kaynaklar:
  • TEKİRDAĞ İL TURİZM ENVANTERİ, T.C. Tekirdağ Valiliği İl Turizm Müdürlüğü, 2000
  • OSMANLI ŞEHİRLERİ, Pars Tuğlacı, Milliyet Yayınları, İstanbul, 1985
Gezginler:
  • Gökhan Önal


© 2000-2006 Tatildeyim.com & Gökhan Önal. Tüm Hakları saklıdır.
En iyi görüntü için 1024x768 çözünürlüğünü ve Explorer 5+ veya Netscape 6+ tarayıcılarını kullanınız.

YÖRELER | DOĞAL ALANLAR ve MESİRE YERLERİ | CAMİİLER ve TÜRBELER | MANASTIR ve KİLİSELER | MÜZELER
SARAYLAR, KÖŞKLER VE KASIRLAR | DİĞER TARİHİ YAPILAR | GEZİ FOTOĞRAFLARI | KARTPOSTAL