CLUB
Kullanıcı :
Şifre :
Üye Ol | Şifremi Unuttum

    DİĞER TARİHİ YAPILAR  
SALİHA SULTAN ÇEŞMESİ (AZAPKAPI ÇEŞMESİ)
AZAPKAPI, BEYOĞLU, İSTANBUL, TÜRKİYE 12 AĞUSTOS 2002

 Saliha Sultan Çeşmesi

Fotoğraf: Gökhan Önal
Tarih: 12 AĞUSTOS 2002
732-33 yıllarında Kayserili Mustafa Ağa' ya I.Mahmud tarafından yaptırılmıştır. Harika taş işçiliği ile süslü bu çeşmenin suyu Topuzlu Bendi' ne bağlı Taksim suyundan geliyor.

Çeşmenin yapılışının ilginç bir öyküsü var: IV. Mehmed'in eşi Rabia Gülnuş Valide Sultan bir gün Azapkapı taraflarından geçerken, gözüne buradaki basit bir çeşmenin önünde ağlamakta olan küçük bir kız çocuğu çarpar. Küçük kızı avutmak amacıyla eline biraz para sıkıştırmak isterse de, çocuk testisi kırıldığı için değil, evine su götüremeyeceği için ağladığını söyler. Saliha adındaki bu kızcağızın cevabından hoşlanan sultan onu sarayına alır, yıllarca özenle büyütür, yetiştirir. Yaşı gelince de oğlu II. Mustafa ile evlendirir. Saliha Sultan, yıllar önce önünde testisinin kırıldığı o basit, küçük mahalle çeşmesinin yerine mevkiine yaraşan büyük bir çeşme yapılmasını arzu eder. Ama nedense bir türlü bu arzusunu gerçekleştiremez. Yıllar sonra oğlu I. Mahmud tahta çıktığında annesinin bu arzusunu yerine getirmek için harekete geçer: Kayserili Mustafa Ağa'ya, Lale Devri üslubuna uygun olarak, o küçük mahalle çeşmesinin yerine, büyük ve her yanı nefis taş işçiliğiyle süslü bir çeşme yaptırtır, suyunu da Topuzlu Bendi'ne bağlı Taksim suyundan getirtir. 1732/33 yıllarında inşa edilen çeşmenin iki büyük kubbesi ilk anda göze çarpar. Kubbelere Saliha Sultan'ın kabarık göğüslerinin esin kaynağı olduğu söylenir.

 Saliha Sultan Çeşmesi

Fotoğraf: Gökhan Önal
Tarih: 12 AĞUSTOS 2002
eşmenin çok fazla bakımlı olduğu söylenemez. Arka tarafında malesef çeşmenin görüntüsünü bozan bir otopark bulunmakta.

Saliha Sultan Çeşmesi (Fotoğraf: Gökhan Önal, 12 AĞUSTOS 2002)Çeşme Azapkapı' da Unkapanı Köprüsü' nün Karaköy yönündeki ayağının yanında, Sokollu Mehmed Paşa Cami (Azapkapı Camii)' nin önündedir.

Saliha Sultan Çeşmesi Mermer İşlemeleri (Fotoğraf: Gökhan Önal, 12 AĞUSTOS 

2002)      Saliha Sultan Çeşmesi Mermer İşlemeleri (Fotoğraf: Gökhan Önal, 12 AĞUSTOS 

2002)

Gezginler:
  • Gökhan Önal


© 2000-2006 Tatildeyim.com & Gökhan Önal. Tüm Hakları saklıdır.
En iyi görüntü için 1024x768 çözünürlüğünü ve Explorer 5+ veya Netscape 6+ tarayıcılarını kullanınız.

YÖRELER | DOĞAL ALANLAR ve MESİRE YERLERİ | CAMİİLER ve TÜRBELER | MANASTIR ve KİLİSELER | MÜZELER
SARAYLAR, KÖŞKLER VE KASIRLAR | DİĞER TARİHİ YAPILAR | GEZİ FOTOĞRAFLARI | KARTPOSTAL